Myopia

A myopia a szem egyik jellemző és gyakori fénytörési betegsége. Magyarul rövidlátást jelent.

A rövidlátó szemben a távoli tárgy éles képe az ideghártya előtt jön létre. A rövidlátó szem csak közelre lát élesen Rövidlátóságot hoz létre, ha a szem tengelye hosszabb (tengelymyopia) vagy törőereje nagy (törési myopia). Ha a gyakorlatban myopiáról beszélünk, akkor azon tengelymyopiát értünk.

A rövidlátóság súlyossága szerint három csoportra osztható: az első csoport a kisfokú rövidlátás (a fénytörési hiba tizenéves kor végén 6 dioptria alatt marad), a második csoport a közepes fokú myopia (7-12 dioptria; 18-24 éves korig alakul ki), harmadik csoport a nagyfokú myopia, mely kisgyermekkorban kezdődik, és a húszas évek után sem állapodik meg.

A rövidlátó szem hajlamosít ideghártya-leválásra. A rövidlátás javítása történhet konkáv spherikus szemüveglencsével, kontaktlencsével, vagy refraktív műtéttel.


Hypermetropia

A hypermetrópia, azaz távollátás egy fajta látászavar, amiben a szem alkalmazkodása nélkül a közeli tárgyakról nem keletkezik éles kép az ideghártyán. A szem fénytörő képessége elmarad az egészséges től, mert a szemgolyó túl rövid a törőképességéhez képest, a lencse laposabb, vagy hiányzik. Alkalmazkodás nélkül a közeli tárgyról érkező fénysugarak a szemgolyó mögött találkoznának; minél közelebb van az adott tárgy, annál homályosabb lesz a kép.

A hypermetrópiát gyakran öröklöttnek hiszik, de senki sem biztos ebben. Talán a szemgolyó kicsit kisebb az átlagosnál.

Gyengén hypermetrópiások hordhatnak szemüveget, főleg asztali munkáknál, olvasásnál. Idősebbeknek, vagy komolyabb hypermetrópiásoknak nagyobb erőfeszítés kell a fókuszáláshoz. Szükségük van szemüvegre az olvasáshoz, de távolra nézni is.


Presbyopia

A presbyopia a kor előrehaladtával jelentkező természetes folyamat, amelynek során a szemlencse veszít rugalmasságából, megnehezítve ezáltal a közeli tárgyakra való fókuszálást.Az alkalmazkodó képesség elvesztése látszólag úgy tűnik, hogy egyik pillanatról a másikra történik, pedig valójában ez a folyamat éveken keresztül folyamatosan zajlik. Leggyakrabban a 40-45 éves kor körül figyelünk fel rá. A presbyopia elméletileg előbb-utóbb mindenkinél jelentkezik. Sajnos megelőzni nem tudjuk, multifokális kontaktlencsével, szemüveggel azonban lehetőség van a korrigálására.